Ulotki bardzo często kojarzymy je z fajnymi kolorowymi formularzami. Oczywiście niektóre firmy z racji oszczędności rezygnują z koloru, na rzecz czarno białego druku, ale ostatecznie taki wybór wydaje się nietrafionym pomysłem, ponieważ taka forma może po prostu nie odnieść zainteresowania na rynku. Tak naprawdę dzisiaj mamy do czynienia z wieloma różnymi rodzajami reklamy i właśnie dlatego, sami również musimy w odpowiedni sposób wyważyć wszystko, aby uzyskać określony efekt. Niektóre firmy czy przedsiębiorstwa nie uczą się na swoich błędach, przez co naprawdę wiele na tym tracą, nie tylko wizerunkowo, ale i finansowo.

O tym, że reklama jest dźwignią handlu wiemy już od dawna. Jednak stosunkowo niedawno zaczęliśmy przywiązywać większą uwagę do tego, jak taka reklama powinna wyglądać. A liczy się dosłownie wszystko – od czcionki, ustawienia elementów, zdjęć, obrazków, aktorów po kolory tła i tekstu. Na co więc zwrócić uwagę, gdy przyjdzie czas na wybór kolorów do reklamy?

Jakie kolory wybrać, a których lepiej unikać?

Gdy już wybierzesz formę w jakiej chcesz reklamować swój produkt lub usługę, nadchodzi także czas na wybór odpowiednich kolorów. A kolory w marketingu mają ogromne – jak nie kluczowe – znaczenie. Warto zacząć od kolorów podstawowych, czyli czerwonego, żółtego i niebieskiego, przechodząc do kolorów drugorzędnych czyli zielonego, pomarańczowego i fioletowego oraz barw neutralnych takich jak biały, czarny, szary i brązowy. Czas wybrać się na małą przeprawę po ich znaczeniu i ich wpływie na potencjalnych klientów:

  1. Czerwony – najcieplejszy kolor spośród tych ciepłych. To z jednej strony kolor namiętności, miłości i romansu, a z drugiej gniewu i przemocy. Dlatego należy podejść do niego bardzo rozważnie. Czerwony dywan kojarzy nam się z luksusem i wysokim statusem, ale czerwone etykiety czy też światła to już oznaka niebezpieczeństwa. Reklama lubi ten kolor, ale tylko w formie aspektu, podkreślenia czegoś ważnego.
  2. Żółty – kolor ciepły, ale najtrudniejszy dla ludzkiego oka. Jest bardzo intensywny i trudno się na niego patrzy. Z jego wykorzystaniem także należy uważać – można go wykorzystać do podkreślenia ważnej informacji. To symbol słońca i szczęścia, ale bywa także kojarzony z tchórzostwem i oszustwami.
  3. Niebieski – kolor zimny, często określany jako najzimniejszy z całej palety barw. Na zachodzie często kojarzy się ze smutkiem. Jest to tak szeroki kolor, że jego odbiór w głównej mierze zależy od jego nasycenia. Te jasne odcienie uspokajają, a te bardziej jaskrawe działają odświeżająco i energetyzująco. W umysłach ludzkich wzbudza największe zaufanie, dlatego bardzo często stosuje się go w projektach logo.
  4. Zielony – kolor zimny, ale o bardzo pozytywnym znaczeniu. Uspokaja i pozwala się odprężyć. Kojarzy się z naturą, dlatego to świetny wybór dla produktów i usług związanych z ekologią. Zielony oznacza także rozwój, odnowę i symbolizuje nowy początek.
  5. Pomarańczowy – kolor ciepły. Skutecznie emituje ciepło i energię. Kojarzy się z owocem o tej samej nazwie, dzięki czemu tworzy doskonałe połączenie z witalnością i zdrowiem.
  6. Fioletowy – kolor zimny. Zwykle kojarzy się z luksusem, szlachectwem i monarchią. Zwykle – ponieważ przypisuje się mu różne znaczenia w zależności od kraju. Kolor ten ma pozytywny wpływ na wyobraźnię i kreatywność. Jego ciemne odcienie to symbole bogactwa, a te jaśniejsze – lawendowe – tworzą miły i romantyczny nastrój.
  7. Biały – bardzo dobrze prezentuje się połączony z innymi kolorami. Kojarzy się z czystością i nieskazitelnością. Jest symbolem dobra. Budzi bardzo pozytywne skojarzenia. Często jest wykorzystywany do tworzenia typografii.
  8. Czarny – to kolor, którego za bardzo nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest królem czcionek i królem luksusu. Ma przeciwstawne znaczenia: z jednej strony kojarzy się z nieszczęściem i śmiercią, a z drugiej stał się symbolem luksusu. Często wykorzystuje się go jako tło, bo sprawia wrażenie prezentacji produktów i usług luksusowych, tych wysokiej jakości.
  9. Szary – jego zastosowanie w dużej mierze zależy od jego intensywności, czyli inaczej mówiąc – jego odcień może mieć w sobie więcej czerni lub więcej bieli. Tutaj możliwości jest wiele – może symbolizować depresję i melancholię, a z drugiej strony podkreślać bardzo modne i nowoczesne rozwiązania.
  10. Brązowy – raczej zalicza się do ciepłych kolorów. Przyjemnie kojarzy się z naturą, ziemią i drewnem. Właśnie dlatego często jest używany jako tło lub jego część, rzadkością jest spotkanie go na pierwszym planie.

Jakie kolory wybrać do ulotki?

Dzisiaj, aby odnieść sukces, każdy krok musi być przemyślany i odpowiednio zaprojektowany. W tym wypadku nie ma miejsca na przypadek, to właśnie dlatego projekty ulotek czy też innych formularzy wymagają właściwej ręki. Na pewno w tych czasach warto sięgnąć po firmy, które zajmują się zawodowo projektowaniem ulotek czy też innych dokumentów. Oczywiście to wszystko ma przełożyć się tylko i wyłącznie na zainteresowanie klienta, dlatego wszyscy starają się celować w odpowiednie tony, aby faktycznie coś z tego pozytywnego wynikło. Na pewno nie odczujemy rozczarowania, jeśli faktycznie postawimy, na firmę, która umie poradzić sobie z każdym problemem i wie, jak należy postępować z doborem barw czy kolorów.

Ludzie w mniejszym lub większym stopniu postrzegają kolory i jest to udowodniona rzecz, że ogólnie właściwy kolor, jest w stanie wywołać określone emocje, które z pewnością są zauważalne. Jest to bardzo ważny eksperyment, ponieważ poprzez odpowiednią orientację, można naprawdę sporo zyskać. Przede wszystkim trzeba być rozeznanym w całej sytuacji. Jak się okazuje, to nie jest wcale takie proste i nic dziwnego, że tak wiele osób, nie wie do końca, jak funkcjonują kolory w świecie ulotek i innych formularzy reklamowych.

Jakie kolory wybrać do reklamy wizualnej?

Na szczęście odpowiednia firma, zajmująca się tego typu sprawami, może nas tego nauczyć, jednocześnie dając nam pewne wskazówki, które mogą być dla nas bardzo cenne. Na pewno nie powinniśmy nigdy rezygnować z wiedzy i doświadczenia, ponieważ to zaprocentuje w przyszłości. Należy też pamiętać, że z kolorami trzeba posługiwać się ostrożnie, nie można przedobrzyć ani w jedną, ani w drugą stronę. Na szczęście stawiając na dobre usługi jesteśmy pewni, że otrzymamy właściwe barwy oraz inne elementy, dzięki którym taka ulotka czy też inny formularz, wyróżni się na tle całości. Takie rozumowanie przede wszystkim sprawdza się w praktyce i to jest najlepsza rekomendacja dla tego typu usług.

Co kraj to obyczaj – uważaj na dobór kolorów do kraju przeznaczenia dla reklamy

Dobierając kolory do reklamy zwróć także uwagę na jaki rynek kierujesz swoje ulotki, plakaty, filmiki czy inne środki przekazu – ma to bardzo istotne znaczenie, aby każdy odebrał Twój przekaz tak, jak w rzeczywistości sobie tego życzysz. Zwróć uwagę, że np. czerwony w Chinach jest kolorem powodzenia i szczęścia, a w kilku wschodnich kulturach to kolor zarezerwowany dla panien młodych. Znów w Ameryce Południowej symbolizuje żałobę i stratę. Czerwony był i jest kolorem kojarzonym z komunizmem. Znów w Afryce został wykorzystany w kampanii RED. Z kolei np. fioletowy w Tajlandii jest kolorem zarezerwowanym dla wdów podczas żałoby. Pamiętaj – kolory tworzą klimat i potrafią przekonywać lepiej niż nie jeden najlepszy tekst, dlatego warto poświęcić im trochę czasu lub zlecić ich dobór profesjonalnym agencjom marketingowym.